Objavljeno: 23.02.2024.

I nevladine organizacije pomažu Ukrajini – Hrvatska pomaže

Od samog početka rata u Ukrajini Hrvatska je kao zemlja prijatelj pokazala svoju humanitarnu stranu i želju za pomoći potaknuta vlastitim iskustvom proisteklim iz ne tako davnog rata.

U susret drugoj godišnjici početka ruske agresije na Ukrajinu u Hrvatskoj je boravila grupa ukrajinske djece. Djeca ukrajinskih policajaca i branitelja, poginulih, zarobljenih, nestalih i ranjenih, u Hrvatsku su stigla u pratnji odgojitelja, a za organizaciju dolaska zadužena je Udruga za podršku i poticanje zajedništva Hrvatska pomaže.

Početkom veljače deset dana proveli su u Zagrebu, smješteni na Policijskoj akademiji. Svaki dan bio je ispunjen aktivnostima, od edukativnih do sportskih. Imali su priliku upoznati hrvatsku kulturu i običaje, vidjeti znamenitosti i uživati u aktivnostima pripremljenim za njih, kao i družiti se sa svojim vršnjacima iz Hrvatske.

Inicijativa Udruge Hrvatska pomaže prepoznata je i od strane hrvatskih tvrtki koje već više godina prate rad Udruge na projektima suradnje s Ukrajinom (Hrvatska pošta, Jadrolinija), a od ove godine priključile su se i mnoge druge tvrtke i pojedinci. Tako je Hrvatski autoklub za djecu organizirao cjelodnevni program koji je uključivao posjet njihovom sjedištu u Zagrebu, simulator vožnje, edukaciju vještina vožnje biciklom i odlazak u kino. Posjetili su Tehnički muzej, a HNS je omogućio da pogledaju utakmicu Dinama na stadionu Maksimir. Jedan dan organiziran je izlet u Karlovac gdje su imali priliku posjetiti slatkovodni akvarij te Nikola Tesla Experience Center. Iako svaki od ovih izleta i programa u sebi sadrži edukativnu komponentu, posebna je pažnja usmjerena na educiranje djece o opasnostima od minskoeksplozivnih sredstava i reagiranje u kriznim situacijama.
Održano je predavanje o opasnostima od mina i drugih eksplozivnih naprava, a u sklopu tog predavanja održanog na Policijskoj akademiji mogli su vidjeti u akciji i psa dresiranog za traženje eksploziva.

Na drugoj strani grada, u Ravnateljstvu civilne zaštite glavnu ulogu je također imao pas, u ovom slučaju pas koji traga za ljudima u ruševinama. Ondje su učili kako reagirati u situacijama kao što su potresi, poplave ili požari. Da bi boravak u Hrvatskoj bio što slađi pobrinuo se Kraš koji je omogućio posjet tvornici i slatke pakete, a osnovna škola Žuti brijeg po drugi puta je sudjelovala u ovom programu mogućujući susret i druženje hrvatske i ukrajinske djece. Slobodno vrijeme (kojeg doduše uz sve pripremljene aktivnosti i nije bilo previše) djeca su koristila za bavljenje sportom i kreativno izražavanje, najviše kroz crteže. Na kraju posjeta njihovi crteži ukrasili su prostor Ravnateljstva civilne zaštite. Svoj boravak u Hrvatskoj djeca su završila posjetom Hrvatskom saboru gdje ih je primio potpredsjednik Sabora, akademik Željko Reiner koji je djeci poručio da su došli u zemlju koja ih voli i prihvaća i u koju su uvijek dobrodošli.

Ovo je prva grupa ukrajinske djece u 2024. godini, a planirano ih je ukupno pet. Predsjednica Udruge Đurđa Adlešič ističe važnost edukacije najmlađih: “Edukativne programe počeli smo prije nekoliko godina raditi s djecom iz minski zagađenih prostora Hrvatske, zatim je to preraslo u međunarodnu priču, a intenziviranjem rata u Ukrajini povećao se i broj grupa djece iz Ukrajine. Spremni smo svoja znanja i iskustva kao i do sada podijeliti s onima kojima rat ugrožava djetinjstvo i život”. Osim programa psihosocijalnog osnaživanja za djecu, Udruga radi i s odraslima, najčešće treninge trenera, a jedna takva suradnja se upravo priprema s ukrajinskom stranom.

JL_Ukrajina_265x374_22023-2