091 2399 830
Objavljeno: 27.07.2015.

Razminiravanje JU NP Plitvička jezera

Dana 27. siječnja 2015. godine,  u sjedištu Uprave NP Plitvička Jezera, Ličko-senjska županija, održan je sastanak „Udruge za podršku i poticanje zajedništva Hrvatska pomaže“, predstavnika Hrvatskog centra za razminiranje, dožupanice Ličko-senjske županije gđe. Ivane Tomaš sa v.d. ravnateljicom JU NP Plitvička jezera gđom. Natalijom Božičević i savjetnikom za odnose s javnošću JU NP Plitvička jezera,  g. Ognjenom Borčićem.

Tema sastanka bila je mogućnost donacije  JU NP Plitvička jezera za razminiranje rubnih područja Nacionalnog parka.

Predsjednica Udruge Hrvatska pomaže gđa. Đurđa Adlešič, predložila je model po kojem bi NP Plitvička jezera donirao sredstva u svrhu razminiranja svojih rubnih područja, a predstavnik Hrvatskog centra  za razminiranje, g. Ante Brakljačić, prezentirao je nekoliko mogućih projekta za razminiranje rubnih područja Nacionalnog parka.

V.d. ravnateljica gđa. Natalija Božičević je prihvatila prijedlog projekta razminiranja „Površine uz županijsku cestu ŽC 5113 na dijelu dionice Glibodol-Lička Jesenica„ budući da je to jedna od cesta koje vode prema Parku.

Razminiranjem ovog područja omogućilo bi se slobodno kretanje domicilnog stanovništva te uklanjanje oznaka o opasnostima od mina koje ostavljaju jako neugodan dojam turistima, posjetiteljima NP Plitvička jezera. Mnogi turisti koriste staru cestu uz rub Nacionalnog parka koja prolazi djelomično uz minski sumnjiva područja obilježena oznakama minske opasnosti. Ovim i ovakvim budućim projektima  svakako će se ukloniti minska opasnost od ceste  i time putovanje turistima učiniti ugodnijim.

ju np pl 11